MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

„25 lat wolności” – uroczyste obchody

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 5 czerwca 2014, 11:15
Aktualizacja: 13:10
Autor: Ina
Fot. Ina
W ramach obchodów Święta Wolności, w których uczestniczyli również mieszkańcy Wałbrzycha, w Rynku odbyło się otwarcie wystawy „25 lat wolności”.

Na tablicach umieszczono zdjęcia i materiały wyborcze oraz prasowe, które pochodzą ze zbiorów Biblioteki pod Atlantami oraz osób prywatnych. Wystawę przybliżyła zgromadzonym Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz. Nie brakowało również okazji, by zadać pytania działaczom politycznym oraz osobom zaangażowanym w organizację wolnych wyborów w Wałbrzychu.

W Rynku ustawiono także – podobnie jak w 35 innych miastach Polski – urny wyborcze, które symbolizowały 25. rocznicę wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku.

- Dziś młodzież patrzy zupełnie inaczej. Wolność jest czymś normalnym. Kiedyś to nie było tak naturalne – mówi pan Stefan.

Tuż po uroczystym otwarciu wystawy w Teatrze Dramatycznym zaprezentowano spektakl „W samo południe”, który nawiązuje do historycznych wydarzeń.

Druga część obchodów Święta Wolności - już w piątek. W I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu wystawiony zostanie spektakl pt. „…opowiemy wam o tych wypadkach…”, a także odbędzie się debata młodzieży z członkami Honorowego Komitetu obchodów 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Czytaj również

Koronawirus – raport

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Odpracuj dług

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~v 5-06-2014 7:33
Prawdziwi walczący o demokrację to niestety na cmentarzach leżą, a te towarzystwo zwłaszcza z Wałbrzycha, żodkiewki z wierzchu czerwoni wewnątrz biali, internowani byli, za komuny wcinali tam rzeczy o których my mogliśmy zapomnieć lub za dewizy kupić w PEWEXie. Dla mnie kozacy to robotnicy z Poznania, Gdańska, Radomia, tam trzeba było mieć jaja, jak czołgami ludzi rozjeżdżali, a nasza Solidarność Wałbrzyska to kopalnie rozmontowała i się uwłaszczyła ot cały obraz.
~nosferatu 5-06-2014 8:20
@v Fakt, faktem, Wałbrzych zawsze był czerwony. Rok temu, w wieku 85 lat, zmarł dziadek mojej żony, emerytowany górnik, z 25 letnim stażem na dole. Do samego końca był zatwardziałym komunistą, który nigdy nie przyjął do wiadomości i nigdy nie rozumiał świata po 1989 roku. Takich jak on, znałem bardzo, ale to bardzo wielu. Ludzi zidoktrynowanych w latach '40 i '50 przez komunę. Niestety po komunistach, coraz mocniej następuje gimboprawica, z dwojga złego, chyba wolę komunistów, oni przynajmniej byli przewidywalni.
~księgowy 5-06-2014 9:46
Nie było żadnego upadku komuny, to był kontrolowany przez czerwieńców teatrzyk dla naiwnych przyklepany w Magdalence.. Sama nazwa "Częściowo wolne wybory" jest już komiczna. Pamiętajmy też że 4 czerwca 1992 nastąpił zamach stanu na legalny rząd Olszewskiego.
~Fajne to 5-06-2014 9:48
A w jaki sposób Prezydent Wałbrzycha walczył o tę wolność??? Gdzie był 13 grudnia 1981r???
~Rebel Yell 5-06-2014 11:07
"Marek Rząsowski, rzecznik prasowy wałbrzyskiej Platformy, powiedział publicznie w lokalnej telewizji, że nie ulega wątpliwości, iż jego partia kupowała głosy. Niestety miała pecha i dała się złapać." "Rachunek wystawią mu Romowie, bo bardzo nie lubią, kiedy nazywa się ich Cyganami, i matka - Platforma Obywatelska, bo Rząsowski klepie na prawo i lewo o wstydliwej rodzinnej tajemnicy, którą ta najchętniej głęboko by ukryła"
~Bobo. 5-06-2014 11:21
Niezmierzone tłumy ludzi na uroczystości. Dobrze, że spontanicznie przyszły dzieci z balonikami.
~Wałbrzyszanin 5-06-2014 12:00
25 lat biedy i nędzy w tym mieście i kraju.Solidarność, gdzie jesteś ? Nie jej nie ma.
~on 5-06-2014 12:26
teraz za to stalismy sie niewolnikami ale wolnymi zawsze mozna strzelic sobie w leb
~ 5-06-2014 15:21
~księgowy tak ajk piszesz po to aby weszły 2 główne opcje polityczne - abyśmy się żarrli miedzy sobą ( podziały ) przy pomocy kacyków a oni tymczasem przechlapali cały nasz majątek a z nas zrobili tania siłę robocza.Mam nadzieję,że dotarło to w końcu zarówno do lemingów jak i mocherów?
~Piskorz 5-06-2014 22:23
Jest okazja żeby poinformować Was, że pierwsze strajki zaczęły się już w czerwcu 1980r i to nie na wybrzeżu w stoczni, lecz w Lublinie. Były to spontaniczne wystąpienia robotnicze, bardzo kłopotliwe dla władzy, przemilczane, ale dawały Władzy do przemyślenia, że sytuacja jest poważna i należy coś robić. No i wymyślono, długofalowy scenariusz. Dopiero trzy miesiące później zaczęło się na wybrzeżu, lecz te wydarzenia wydaje mi się dzisiaj, że były już pod kontrolą. Wiele faktów za tym przemawia. Wszystko się potoczyło według zaplanowanego scenariusza, aż do 4-06 1989r.
~ 6-06-2014 7:44
Towarzystwo wzajemnej adoracji podzieliło się na czarnych i czerwonych abyśmy się żarli.A oni tymczasem rozkradli nasz majątek narodowy i okradają nas.To do lemingów i moherów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Efektywna kamera

Apollo wraca

Jak wygląda sytuacja miejskich spółek – Aqua Zdrój dołuje

Asfalt na obwodnicy

Sparingi Górnika