MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

2016 rok bez obciążenia janosikowym

Wiadomości: REGION
Piątek, 4 września 2015, 6:20
Aktualizacja: 7:08
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Przyszłoroczny budżet województwa będzie większy o ponad 62 mln zł – to efekt starań marszałka województwa i dolnośląskich parlamentarzystów zabiegających o zmianę w tzw. janosikowym. Korzystną dla samorządu nowelizację ustawy w miniony piątek podpisał prezydent RP.

Od 2012 roku samorząd województwa we współpracy z posłami i senatorami Platformy Obywatelskiej zgłaszał w Ministerstwie Finansów konieczność wprowadzenia nowych regulacji w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przygotowano szereg analiz i wyliczeń potwierdzających, że janosikowe w obecnym kształcie przyczynia się do pogorszenia kondycji
budżetowej nie tylko Dolnego Śląska, ale także innych województw.

- Stanowisko naszego samorządu zostało poparte również przez zarządy innych regionów m.in. podczas Konwentu Marszałków w Lublinie w 2014 roku i przyniosło pierwsze efekty - tegoroczne zobowiązania Dolnego Śląska w ramach janosikowego zmniejszyły się z 65 mln zł do około 52 mln zł - mówi marszałek Cezary Przybylski.

W przyszłym roku sytuacja budżetowa województwa zapowiada się jeszcze lepiej. Prezydent RP podpisał właśnie nowelizację ustawy przedłużającą dotychczasowe zasady obliczania janosikowego oraz udzielania subwencji regionalnej i wyrównawczej. W związku z tym według szacunków Ministerstwa Finansów w przyszłym roku Dolny Śląsk nie będzie dokonywał żadnej wpłaty z
tytułu janosikowego.

- Wprowadzona nowelizacja to ogromny sukces całego regionu. Cieszę się, że w tej sprawie samorząd województwa znalazł poparcie wśród dolnośląskich posłów i senatorów. Uzyskane środki pozwolą zwiększyć wydatki na remonty i modernizację dróg, służbę zdrowia, kulturę i naukę. Dodatkowo chcielibyśmy ponownie uruchomić Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej, wspierający najmniej zamożne obszary województwa- powiedział marszałek.

W efekcie nowych regulacji w 2016 roku samorząd otrzyma 11 mln zł w ramach subwencji regionalnej, 36,6 mln zł subwencji wyrównawczej oraz 14,6 mln zł dotacji celowej przeznaczonej na budowę, remonty, utrzymanie i zarządzanie drogami wojewódzkimi.

- Przede wszystkim zależało nam żeby środki te zostały wydane na Dolnym Śląsku i to udało się osiągnąć. To efekt nie dwóch czy trzech dni konsultacji, ale miesięcy żmudnej pracy i rozmów w Ministerstwie Finansów, które w kwestii budżetu bywa nieugięte. Szkoda tylko że, tej korzystnej dla regionu nowelizacji nie poparli posłowie Prawa i Sprawiedliwości- dodał poseł na Sejm RP, Michał Jaros.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powiatowa sesja

Rozwaga nad wodą

Bezpłatna wypożyczalnia

Zagospodarowali szczyt

Zagłosuj na Impuls!

Przyjedzie Duda

Miasto broni strażników

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?