Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 4362
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Krzyżowa: 20 rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej

Piątek, 13 listopada 2009, 9:34
Aktualizacja: 10:23
Autor: Mirosław Jarosz
REGION, Krzyżowa: 20 rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej
Fot. Mirosław Jarosz
12 listopada 1989 roku, 2 dni po upadku muru berlińskiego, w Krzyżowej koło Świdnicy odprawiono Mszę Pojednania między narodami polskim i niemieckim. To wtedy ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl przekazali sobie pamiętny znak pokoju.

Po gehennie II wojny światowej pierwszym ważnym krokiem na drodze pojednania polsko-niemieckiego był słynny list biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku, kolejnym był gest pojednania w Krzyżowej. To wydarzenie sprzed 20 lat nie niosło ze sobą żadnych konkretnych uzgodnień czy decyzji. Msza Pojednania w Krzyżowej w 1989 roku z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego oraz kanclerza jednoczących się Niemiec Helmuta Kohla miała przede wszystkim charakter wielkiego symbolu. Wagę tamtych gestów doceniamy dopiero po latach.

12 listopada 2009 roku tak, jak 20 lat wcześniej, mszę pojednania w Krzyżowej celebrował i homilię wygłosił arcybiskup Alfons Nosol. Był premier Tadeusz Mazowiecki, zabrakło ciężko chorego Helmuta Kohla.

Kilkaset osób z Polski i Niemiec przybyło do Krzyżowej, by uczestniczyć w tym ważnym momencie historii obu narodów. Zgromadzonych przywitał gospodarz miejsca biskup świdnicki Ignacy Dec. Wśród najważniejszych duchownych znaleźli się arcybiskup metropolita wrocławski Marian Gołębiewski i arcybiskup Berlina, kard. Georg Sterzinsky. Msza św. stała się również prawdziwie ekumenicznym wydarzeniem. Obecni byli bowiem m.in.: bp Ryszard Bogusz z kościoła Ewangelicko-Augsburgskiego wraz z ks. Waldemarem Pytlem z Kościoła Pokoju w Świdnicy, bp Włodzimierz Juszczak z Kościoła Greckokatolickiego a Prawosławie reprezentował Ks. Mitrat Eugeniusz Cybulski.

Wspólna Msza św. to nie jedyne wydarzenie jakie upamiętniało 20 rocznicę przekazania polsko-niemieckiego znaku pokoju. Na pamiątkę tamtego gestu w Krzyżowej odsłonięto tablicę pamiątkową. Wcześniej premier Mazowiecki odwiedził świdnicki Kościół Pokoju, gdzie spotkał się z młodzieżą i odpowiadał na jej pytania.

Fundacja „Krzyżowa” wraz z miastem Świdnica oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy przygotowała wyjątkowy album zatytułowany „20 rozmów na 20-lecie” by za pomocą zdjęć i tekstów oddać siłę dokonanych przemian i pokazać postępy na drodze porozumienia między Polakami a Niemcami w ciągu ostatnich 20-lat.

W dniach 12-14 listopada w krzyżowej odbywa się konferencja, podczas której politycy, profesorowie, społecznicy pragną podsumować stan polsko-niemieckich i niemiecko-francuskich stosunków. Jej celem jest analiza z perspektywy czasu polskich, niemieckich i francuskich miejsc pamięci w ich kontekście historycznym. Zebrani analizują ich wpływ na pamięć zbiorową poszczególnych społeczeństw i dyskutują nad przyszłością.

Obecnie Krzyżowa to nie tylko historia Polaków i Niemców. To przede wszystkim miejsce spotkań młodych ludzi z całej Europy. W Krzyżowej niemal nieustannie trwają międzynarodowe warsztaty artystyczne, konferencje naukowe i spotkania szkolnych klas.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group