MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

18. Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Wiadomości: REGION, Strzegom
Piątek, 31 lipca 2009, 16:59
Aktualizacja: 17:01
Autor: MaTa
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Egzotyczny, osobliwy i niespotykany Strzegom. Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.

W ciągu ostatnich kilku lat w Strzegomiu pojawiło się kilkaset zespołów z różnych stron świata. Wielokrotnie miasto pokazało, że umie, a przede wszystkim, że chce się bawić. Międzynarodowy Festiwal Folkloru rozpocznie się 12 sierpnia i potrwa cztery dni.

– Już dziś zapraszam na to spore przedsięwzięcie kulturalne. Na scenie będzie można podziwiać kilkadziesiąt zespołów z różnych stron świata – zapowiada Wioletta Urban, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury i festiwalu. – Zaprosiliśmy osiem zespołów i kapel polskich oraz siedem zespołów zagranicznych między innymi z Indonezji, Filipin, Bułgarii, Cypru, Słowacji, Gruzji i Polski. Łącznie w festiwalu udział weźmie około 500 wykonawców – zdradza Wioletta Urban.

Przez te dni Strzegomiem będą rządziły dźwięki muzyki folklorystycznej. Przyjedzie 20 zespołów folklorystycznych reprezentujących folklor Azji, Oceanii, Europy i Ameryki Południowej. – To, że muzyka łączy narody, jest prawdą. Zapewniam, że w tych dniach Strzegom będzie widać i słychać – dodaje burmistrz Lech Markiewicz.

Do tej pory Strzegom obok polskich zespołów folklorystycznych gościł zespoły między innymi z Francji, Bułgarii, Indii, Niemiec, Martyniki, Włoch, Macedonii, Turcji, Słowacji i Ukrainy. – Każdy miłośnik i entuzjasta folkloru mógł znaleźć coś dla siebie. Nasz festiwal z roku na rok zyskuje coraz większe grono przyjaciół. Zespoły zaprezentowały swój dorobek artystyczny nie tylko w Strzegomiu, ale również w zaprzyjaźnionych miastach – mówi dyrektor festiwalu. Impreza z roku na rok uzyskuje coraz większy prestiż i ma swoje stałe miejsce wśród największych i najważniejszych imprez nie tylko dolnośląskich, ale i krajowych.

Program:
12 sierpnia o godzinie 16.00 odbędzie się pierwszy zwiastun koncertu w Rynku. Tego samego dnia czeka na uczestników jeszcze wieczór narodowy w Kostrzy. 14 sierpnia członkowie zespołów festiwalowych spotkają się z przedstawicielami władz lokalnych, a 15 sierpnia odbędzie się koncert galowy. Nie zabraknie także tradycyjnego i dobrze już strzegomianom punktu programu pod nazwą „Rynek świata”. Jak co roku w niedzielę odbędzie się degustacja potraw narodowych i prezentacja potraw charakterystycznych dla danego kraju. Później uczestnicy mogą wziąć udział w biesiadzie ludowej na terenie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

12 sierpnia – godz. 16 00 – koncert zwiastun w Rynku
godz. 20 00 - wieczór narodowy w Kostrzy
13 sierpnia – 16 sierpnia – koncerty na stadionie OSiR
13 sierpnia – godz. 19 00 – koncert inauguracyjny z udziałem wszystkich zespołów
14 sierpnia – godz. 19 00 – koncert festiwalowy
godz. 15 00 – spotkanie członków zespołów festiwalowych z przedstawicielami władz lokalnych – Ratusz Miejski
15 sierpnia – godz. 19 00 – koncert galowy
16 sierpnia – godz. 10 00 – msza św. z u działem zespołów festiwalowych – Bazylika Mniejsza godz. 11 30 – Rynek Świata 2009 – degustacja potraw narodowych, wspólny „Polonez”
godz. 13 00 – koncert z udziałem dolnośląskich zespołów folklorystycznych – Rynek godz. 17 00 – biesiada ludowa – OSiR
godz. 20 00 – występ gwiazdy wieczoru – „Tercet, czyli kwartet” – Piotr Gąsowski, Hanna Śleszyńska, Robert Rozmus – OSiR

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co ze stadionem?

Radni będą głosować w sprawie referendum

Dyduch z numerem 1

Zmiana prezesa

Uroczyste obchody

Wymarzone koty

Ratują koźlęta

Podnoszą umiejętności