MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

„16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Środa, 25 listopada 2015, 15:40
Aktualizacja: Czwartek, 26 listopada 2015, 7:11
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. To także dzień rozpoczynający kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.

Co roku 25 listopada, w dniu ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, startuje kampania „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”. To międzynarodowa kampania na rzecz wyeliminowania wszelkich form przemocy wobec kobiet. Akcja zakończy się 10 grudnia, czyli w Dniu Praw Człowieka. Data ta nie jest przypadkowa – symbolicznie podkreśla, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Symbolem tej kampanii jest noszenie białej wstążki. Tradycja ta narodziła się w 1991 roku. Noszenie jej - szczególnie przez mężczyzn - ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Z uwagi na znaczenie problematyki przemocy w rodzinie, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec kobiet, dla kondycji polskiego społeczeństwa, w roku bieżącym podmiotem wspierającym obchody ogólnopolskie, ale także regionalne i lokalne inicjatywy organizowane w ramach „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”, jest również Policja.

Wałbrzyscy policjanci również włączają się do kampanii. Do 3 grudnia 2015 roku w godzinach od 8.00 do 15.00 będą udzielać, każdej osobie zgłaszającej się do komisariatów powiatu wałbrzyskiego oraz Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, stosownych porad i pomocy w zakresie przemocy wobec kobiet, w tym również w ramach realizacji procedury „Niebieska Karta”.

Warto podkreślić, że nie tylko podczas trwania kampanii kobiety, które zaznały przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej, mają możliwość uzyskania fachowej pomocy ze strony policji. Mogą to zrobić w każdej chwili zgłaszając się do najbliższej jednostki policji bądź dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.

Czytaj również

Wsparcie od Wojewody dla Powiatu

Nie stracili uprawnień

Duda w Wałbrzychu

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Sylwia 25-11-2015 17:59
A pozostałe 350 (349) to niech sobie ta przemoc będzie?!
~emigrant 25-11-2015 22:20
A kiedy analogiczne dni przemocy wobec mezczyzn? Taka przemoc takze istnieje tylko jest niepowaznie traktowana przez aparat panstwowy poprzez silne tabu fenomenu "pussy pass". W Polsce zreszta pobicia kobiet zdarzaja sie najrzadziej w Europie jak mowi statystyka. Wychowujcie sobie lewacy inne kraje.
~vvv 26-11-2015 10:14
To idiotyczna akcja biorąc pod uwagę że Polska jest akurat w czołówce krajów UE ze względu na brak przemocy.
~kl 26-11-2015 21:12
Do: emigranta i vv. Chyba nie bardzo rozumiecie problem, bo wiele spraw dzieje się"w domach "po cichu".A te, które odważyły się walczyć o siebie i dzieci wypełniają po brzegi domy opieki.
~do emigranta 27-11-2015 12:30
wyjechales z tak pięknego kraju? 800 tysięcy kobiet doświadczających przemocy w Polsce, to mało? 150 rocznie ginie w wyniku "nieporozumień rodzinnych". nie wiem o jakich innych, pozbawionych tego problemu krajach mówisz, ale nawet oficjalne te statystyki przerazają. a co z tymi, co nie zgłaszają - dokładnie - tak jak w przypadku gwałtów, aborcji, i tutaj wszystko po cichu, za przyzwoleniem, bo często dochodzi do tego przemoc ekonomiczna, alkoholizm...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy strażnicy zerwali plakaty wyborcze?

Opróżniony schowek

Miasto broni strażników

Zagospodarowali szczyt

Czysto na Chełmcu