MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

15 sierpnia to data szczególna dla Polaków

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 15 sierpnia 2017, 6:46
Autor: red
Fot. archiwum
15 sierpnia obchodzimy święto kościelne i państwowe – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny inaczej Święto Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego.

Święto NMP nazywamy również Świętem Matki Boskiej Zielnej, którą w Polsce i w wielu krajach europejskich czci się jako patronkę ziemi i roślinności. W całym kraju święto obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także na Jasnej Górze. W niektórych częściach Polski często łączy się ono z dożynkami. Praktykowane jest składanie w tym dniu ofiary z darów ziemi – kwiatów czy warzyw.

Święto Wojska Polskiego jest natomiast świętem państwowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również Cudem nad Wisłą. W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, a także apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie tradycyjnie już odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

15. sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Czytaj również

Pieniądze dla działkowców

Rewitalizują przestrzeń

Zdrowy dzień

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~A-b-c 16-08-2017 12:44
Dla mnie było to żałosne. To uwielbienie dla wojska i broni. Przecież TYM się zabija !!!!!!!!!!!! Młodzi ludzie wstępujący do PIS -armii, wszyscy chętni do zabijania ?
57jurand 16-08-2017 18:02
15 sierpień jak każdy piętnasty zawsze bedzie dobrze kojarzył sie starszym wałbrzyszanom.Bo wtedy gornicy szli pod okienko po wypłaty. Dodam po GODNE WYPŁATY.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co ze stadionem?

Dyduch z numerem 1

Kuchciński nie zaszkodził

Falstart Górnika

Ratują koźlęta