MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

15 sierpnia

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Sobota, 15 sierpnia 2015, 6:30
Aktualizacja: Niedziela, 16 sierpnia 2015, 7:17
Autor: opr. Ina
Fot. red.
15. sierpnia obchodzimy święto kościelne i państwowe – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny inaczej Święto Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego.

Święto NMP nazywamy również Świętem Matki Boskiej Zielnej, którą w Polsce i w wielu krajach europejskich czci się jako patronkę ziemi i roślinności. W całym kraju święto obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także na Jasnej Górze. W niektórych częściach Polski często łączy się ono z dożynkami. Praktykowane jest składanie w tym dniu ofiary z darów ziemi – kwiatów czy warzyw.

Święto Wojska Polskiego jest natomiast świętem państwowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również Cudem nad Wisłą. W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, a także apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie tradycyjnie już odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

15. sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Czytaj również

Według ogólnopolskiego portalu, Wałbrzych zmienił się najbardziej w kraju

To niezwykle ważna inwestycja dla Szczawna–Zdroju

Po co nam Unia?

Przedwiośnie wspiera Wiosnę Roberta Biedronia

Darmowe WiFi w Szczawnie–Zdroju

Pielęgniarki Sanatoriów Dolnośląskich otrzymały "Złote Czepki"

W Mieroszowie również pamiętali o święcie narodowym

Album fotograficzny „Zamek Książ w Wałbrzychu Cud Polski” już w sprzedaży