MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

15 sierpnia

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Sobota, 15 sierpnia 2015, 6:30
Aktualizacja: Niedziela, 16 sierpnia 2015, 7:17
Autor: opr. Ina
Fot. red.
15. sierpnia obchodzimy święto kościelne i państwowe – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny inaczej Święto Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego.

Święto NMP nazywamy również Świętem Matki Boskiej Zielnej, którą w Polsce i w wielu krajach europejskich czci się jako patronkę ziemi i roślinności. W całym kraju święto obchodzone jest bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, a także na Jasnej Górze. W niektórych częściach Polski często łączy się ono z dożynkami. Praktykowane jest składanie w tym dniu ofiary z darów ziemi – kwiatów czy warzyw.

Święto Wojska Polskiego jest natomiast świętem państwowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również Cudem nad Wisłą. W całej Polsce w tym dniu odbywają się uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, a także apele na cmentarzach i grobach żołnierzy. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie tradycyjnie już odbywa się Honorowa Zmiana Warty.

15. sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Czytaj również

Ważne porozumienie

Niezwykły jubileusz

Co ze stadionem?

Kuchciński nie zaszkodził

Pieniądze dla działkowców

Poseł interweniuje

Powietrze najważniejsze

Radni będą głosować w sprawie referendum