MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

143 miliony złotych Wałbrzych wydaje na działania związane z pomocą społeczną

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 3 marca 2018, 16:46
Aktualizacja: 17:07
Autor: PAW
Fot. red
To suma olbrzymia. Czy zatem tych pieniędzy wałbrzyszanie, którzy nie zawsze potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach, otrzymują wystarczającą ilość?

Szefowa wałbrzyskiego MOPS-u Grażyna Urbańska uważa, że z roku na rok, w kwestii pomocy społecznej, rośnie liczba zadań spoczywających na barkach samorządu, a coraz mniej środków napływa na realizację zadań z budżetu państwa.
- Wciąż głównymi powodami korzystania rodzin z pomocy społecznej są bezrobocie, które jednak znacząco spadło, co i my odczuliśmy, niepełnosprawność, długoletnia choroba - informuje Grażyna Urbańska.

Jak wynika ze statystyk przygotowanych przez wałbrzyski MOPS, w ostatnich latach najwięcej osób korzystających z pomocy, to mieszkańcy tzw. starych dzielnic Wałbrzycha - Sobięcina, Nowego Miasta, Strego Zdroju i Podgórza. Tam około 15 procent mieszkańców jest objętych pomocą MOPS-u. Ta sytuacja znacznie lepiej wygląda w dzielnicach takich jak Piaskowa Góra, czy Podzamcze, gdzie średnio 3 procent mieszkańców korzysta z pomocy społecznej.
- W 2017 roku dla przykładu około 1200 osób skorzystało z zasiłku okresowego, a w 2013 roku takich osób było 3 tysiące - mówi Grażyna Urbańska. - Liczba osób pozostających w domach pomocy społecznej utrzymuje się na podobnym poziomie od lat, ale wydaliśmy w zeszłym roku 6,5 miliona złotych na ten cel.

Jak wynika ze statystyk, spora grupa tych osób przebywa w domach opieki społecznej poza granicami naszego miasta, a zaledwie około 90 znalazło opiekę w Wałbrzychu. Ta sytuacja wkrótce zmieni się na lepsze, bowiem w dzielnicy Biały Kamień powstanie kolejny taki dom, gdzie znajdzie miejsce kilkudziesięciu wałbrzyszan.
- Dużego wsparcia potrzebują osoby z problemami opiekuńczo-wychowawczymi - mówi szefowa MOPS-u. - Nasi pracownicy oczywiście starają się docierać do tych rodzin i pomagać im wyjść z kryzysu. Mamy ponad 20 asystentów rodzinnych, którzy doskonale znają problemy wielu wałbrzyszan.

Sporą grupę osób objętych pomocą społeczną stanowią dzieci. Jest ich obecnie około 600. Smutne jest to, że coraz bardziej odczuwalny jest brak chętnych do pracy w opiece społecznej. Nie zachęcają niestety do tego zarobki, które w początkowym okresie pracy wahają się w granicach 1500-1800 zł netto.

Czytaj również

Referendum już w niedzielę

Koronawirus w statystykach

Seans odwołany!

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Wałbrzyszanin 3-03-2018 18:56
Komu trzeba pomóc, to trzeba, a ilu jest nierobów, pijaków którzy wyciągają łapę po kasę ? Na Dąbrowskiego tej pijackiej Patologii jest tak dużo, że przewyższają liczbę ludzi uczciwie pracujących. Na nich. Mops tego nie widzi ?
~Ds 3-03-2018 19:23
Dotacje dla patologii w 90%. My pracujący ich sponsorujemy, to ludzkie gwno
~olo 3-03-2018 21:44
DS "to ludzkie gwno " nikt nikogo nie powinien tak nazywać od tego tylko krok do mordowania
~a później zadłużenie 3-03-2018 22:20
Tu nikt nie napisze że później jest zadłużenie, kiedy miasto musi wydać tyle na nierobów bo pracować im się nie chce.
~Dzinks 4-03-2018 9:58
Pomoc jest niewystarczajaca, nie moge pracowac, a przeciez musze zaplacic za mieszkanie prąd wode gaz tv telefon i Internet, jedzenie, picie, ciuchy, beznyzne, ubezpieczenie auta, wakacje, konosle dla dzieci, kino, restauracje, dyskoteke i taksowki... panie prezydencie jak żyć ?
~gohciu 4-03-2018 10:14
Są rodziny mające troje i więcej dzieci. I... pracują. A są cwaniacy, którzy na 500+ i całym pakiecie pomocy socjalnej, przyznawanej z tytułów różnych i różnistych - wożą się... Dosłownie. Pracować - jak najmniej /bo stracę prawo do 500+/, ale do MOPS, zakładu pracy itd. kilogramy zaświadczeń, oświadczeń. I to w ramach PRAWA - bez oszustwa. Bo przepisy pozwalają na takie kombinacje. Nikt nie docieka dlaczego pan/pani składa te wnioski. Rodzina wielodzietna - i OK.
~Bobi 4-03-2018 10:31
Ta pomoc socjalna to wspieranie patologii w przeważającej większości. Znam panią która od lat nie pracuje bo jej podstawowe wykształcenie i lenistwo nie są godne pracy za 2 tysiące - pracowała tak przez cały miesiąc i rzuciła bo to nie dla niej. Żyje za to z kolejnym gachem i ma kolejne dziecko już kilkuletnie ale co tam praca - jest 500+, dodatki, mops itd. Oczywiście dostaje wsparcie jako „samotna matka” bo gach oficjalnie z nią nie mieszka. Żyją z dzieci a ta pi...a palinki 2 paczki dziennie i nawet dzieciom nie gotuje obiadów ani nic - ona przepala i przeżera pieniądze dzieci a dzieciaki jak z Rumuni zabiedzone, mops nie widzi problemu bonpolowa tego bloku tak żyje wiec jak jest wizja to każdy potwierdza drugiemu jak to dbają o dzieci.
~Wałbrzyszanin. 4-03-2018 11:41
MOPS do likwidacji. Dość dawania naszych pieniędzy, pieniędzy podatników dla nierobów i pijaków.
~wyzwalacz 4-03-2018 11:43
Hodowla lumpenelektoratu trwa w najlepsze i na koszt normalnych ludzi którym wmówiono że tak ma być. W Anglii taka polityka karmienia patologii doprowadziła do tego, że rodziny na utrzymaniu gmin w 4tym pokoleniu nie są w stanie pracować i rozmnażają się jak króliki genetycznie przenosząc na dzieci głupotę, grubactwo i roszczeniowość. Olo, kto mówi o ludobójstwie? Wystarczy odciąć od żywiciela te tasiemce-pasożyty, ale wiadomo że tak nie będzie.Proponuję każdemu obejrzeć zabawny film ,,Wiek głupoty" 2009r któty pokazuje jak się skończy ten obłęd socjalu.
~ 4-03-2018 12:23
Proponuję urzędniczkom z MOPSu żeby przeszły się do swoich podopiecznych z Białego Kamienia po 27 każdego miesiąca. Nasze pieniądze są przepijane przez tydzień czasu, bo tyle trwają balangi. Nie ma żadnych kontroli, więcej. Jak raz na pół ma przyjechać kobieta z Mopsu celem wypełnienia jakiś papierów, patologia wie o tym kilka dni wcześniej. Uczciwy człowiek nigdy nie dostanie żadnej pomocy.
~mania 4-03-2018 12:44
Zeby dostac pieniadze z mopsu kady powinien zostac dobrze przeswietlony. Osobiscie znam nerobow ktozy zerujana mopse guwniara majaca 19 lat ktorej zabrano dwoje dzieci nastepne se zrobila twierdzac po co ma pracowac skoro pieka jej da ktoregos dnia z jej ust padlo zdanie swierdzajace ze trzeba zabrac senira i dac jej bo ona wychowuje dziecko takiego nieroba dalabym do kamieniolomu zeby zobaczyla co to znaczy praca
~torzawa 4-03-2018 14:11
pomaganie opieki powinno wyvladac zupelnie inaczej bo to prawda ze w 80 procentach pieniadze sa dawane cwaniakom i Panie z dzialu socjalnego o tym wiedza ja osobiscoe znam
~Do torzawa 5-03-2018 7:29
Tak panie z MOPSu doskonali ich znają, wiedzą że to jakieś układy między nimi a pijakami, dlatego dają im cynk, że za 3 dni przyjadą. Oni wtedy sprzątają, gotują, bo pani Sławka ma przyjechać.
~nemo 5-03-2018 8:03
Powinni ten mops wysadzić as ludzi posłać do roboty. To w końcu My utrzymujemy nierobów, patologię i dzieciorobów, którzy później nie płacą alimentów. Niedługo nie będzie nas stać ich sponsorować, MOPS do likwidacji, co to za chory twór!!!
~Teresa 5-03-2018 12:05
Mam po 31katach pracy rentę 499zl miałam zawał poszłam pi szpitalu do mops by wykupili mi recepty nie kasę tylko recepty aby sami kupili bo wyszli ponad 450zl w aptece Pani kierownik powiedziała że niestety nie ma Pani córkę niech ja poda Pani o alimenty jak pan i nie ma na leki a po jakim daje bo to jest chorobą i to jest całą polityka.paranoja
~Teresa 5-03-2018 12:06
Pijakom daje mops tłumaczą że to choroba
~ 5-03-2018 13:20
Panie z mops dobrze znają swoje rodziny i są na wizyty z nimi poumawiane więc jak mogą zobaczy, że coś jest nie tak? Po za tym siedzą cicho bo, kto odważy się napisać coś negatywnego a potem do tej rodziny wejść. To nie są pracownicy z urzędu tylko już dobrzy znajomi w układzie.
~Antek 5-03-2018 16:46
MOPS powinien odwiedzać ich tym co pomagają w porach wieczornych, popołudniu a nie tylko na umówione wizyty, napewno otworzyły by się wam oczy kochani sponsorzy.
~wyzwalacz 5-03-2018 18:55
No i takie właśnie zdanie mają o MOPSIE ludzie jak powyżej, panie Szełemej.Jak najgorsze.
~ 6-03-2018 8:37
Pracownicy Mops to często przypadkowi ludzie. Gwiazdeczki na różowo wystrojone, często same z kłopotami albo świeżo po szkółce niedzielnej!!! Mądralki same wymagajace pomocy. Smutna rzeczywistość!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wracają połączenia

Właściwa reakcja

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Podziękowania dla pracowników samorządowych

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?