MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

14 zatrzymanych praw jazdy

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 16 lipca 2015, 6:30
Aktualizacja: 7:37
Autor: opr.red.
Fot. red.
Przepisy wymierzone w kierowców, którzy o 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym już działają. Od chwili ich obowiązywania wałbrzyska policja zatrzymała czternaście praw jazdy.

14 osób straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym zatrzymanych przez wałbrzyską policję. Te dane dotyczą jedynie praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości o ponad 50 km na godzinę w terenie zabudowanym.

Jazda o ponad 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest szalenie niebezpieczna. To brawura. Wiele osób nie uświadamia sobie, że prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym ustalono, biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo pieszego. 1/3 osób, które giną na drogach, to są właśnie piesi. Kiedy jedziemy w terenie zabudowanym ponad 100 km/h o błąd nietrudno, ten błąd może prowadzić do ludzkich tragedii.

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo jazdy traci się za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h/ oraz za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy; kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Starosta może wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy nie tylko w sytuacji, kiedy dokument został fizycznie zatrzymany przez policjanta. Podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego mogą poinformować starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów (chodzi tu m.in. o fotoradary). Na podstawie takich informacji starosta ma wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy pod rygorem natychmiastowej wykonalności oraz zobowiąże kierowcę do zwrotu prawa jazdy. Od jego decyzji można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Czytaj również

Kuchciński nie zaszkodził

Dyduch z numerem 1

Butelka i flakonik...

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Rk 16-07-2015 17:27
Tylko? Stanowczo za mało.
~też kierowca 16-07-2015 17:32
Brawo policja!
~Porażka... 17-07-2015 9:44
No to uściślijmy... Skuteczność zerowa. Na 61 dni, które upłynęły od nowelizacji przepisów zabrano 14 praw jazdy. Daje to imponującą skuteczność 0,23 prawa jazdy na dzień. Rewelacja. Jeżeli przeliczymy to na godziny wyjdzie 0,0095. Chyba w komendzie posypią się jakieś nagrody za dobrze wykonaną robotę....
~on 17-07-2015 13:07
glupie polaki wszystko wam zabiora a wy nadal bedziecie sie cieszyc
~do Porażka 17-07-2015 13:22
Ruszaj na miasto,przyciśnij gaz i popraw statystykę policji na ochotnika!
~do on 17-07-2015 22:51
Witaj w gronie!
~Do porażki.... 20-07-2015 18:13
A czy to jest ich wina że ludzie zwolnili? ;) pieprzysz głupoty jak potłuczony....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kontrolowali drogi

Otwarte warsztaty

Zapobiegają agresji

Mistrzostwa w biathlonie

Schował się w wersalce