MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 5 czerwca
im. Walerii, Waltera

100–lecie Kościoła w Kuźnicach Świdnickich

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Sobota, 1 lipca 2017, 11:27
Autor: red
Fot. Zdjecia autorstwa Kamili Pogody
W Boguszowie–Gorcach miały miejsce obchody 100–lecia budowy Kościoła w Kuźnicach Świdnickich.

Rok 2017 to zakończenie wymiany dachu w kościele, którego podjął się Ks. Prałat Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP Jan Mazur. Dzięki ofiarności wiernych z parafii oraz uzyskanym dotacjom, między innymi z budżetu Boguszowa-Gorc, dotacji z Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, świątynia zyskała w pełni nowe pokrycie dachowe.

Uroczystość obchodów 100-lecia Kościoła rozpoczęła się od Ingresu Ks. Biskupa Ignacego Deca, który przybył na uroczystość wraz z 20 innymi duchownymi z diecezji świdnickiej. Po poświęceniu szat liturgicznych, przekazanych w darze od Urzędu Miasta Boguszowa-Gorc, rozpoczęto uroczystą mszę świętą. Podczas uroczystej sumy ks. Biskup, wygłosił kazanie i nawiązywał często do wspomnień z czasów studiów wraz z ks. Proboszczem Janem Mazurem. Poświęcenia kościoła dokonał ks. Biskup Ignacy Dec. Na zakończenie nabożeństwa zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc, Paweł Sosialuk, odczytał list od burmistrza, Waldemara Kujawy, z życzeniami przekazanymi na ręce ks. Proboszcza jak i wiernych z parafii. Życzenia złożyła również w imieniu mieszkańców Przewodnicząca Rady Miejskiej Sylwia Dąbrowska. Tak piękna uroczystość kończyła się kolejnymi życzeniami i prezentami przygotowanymi dla kościoła, a przede wszystkim ks. Jana Mazura - proboszcza parafii. Życzenia od Katarzyny Mikołajczyk, dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Boguszowie-Gorcach, obraz specjalnie namalowany i przedstawiający kościół parafialny przekazany na ręce księdza od dyrektor MBP-CK Elżbietę Gajewską - to był dopiero początek całej listy chcących złożyć księdzu życzenia. Henryka Wiaderna z parafii Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach złożyła również życzenia i prezent w postaci bielizny liturgicznej i ampułek mszalnych, a Panie z Koła Różańca odczytały wiersz przygotowany specjalnie na tę uroczystość. Na zakończenie została odmówiona Litania do Serca Pana Jezusa, kończąca również oktawę Bożego Ciała.

Po części oficjalnej ks. Jan Mazur zaprosił wszystkich zgromadzonych na drugą część uroczystości, która miała miejsce na placu kościelnym. Przygotowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii pw Niepokalanego Poczęcia NMP i PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach „Boguszowska Szóstka” wspólny stół oraz ogrom smakołyków to początek części artystycznej. Po wspólnym posiłku obecnych gości powitał Prezes Stowarzyszenia, a zarazem Radny Rady Miejskiej, Daniel Geming. Licznie zgromadzonym gościom swoje programy artystyczne przedstawili zarówno młodsi wykonawcy jak i seniorzy. Jako pierwsza wystąpiła z koncertem akordeonowym uczennica wałbrzyskiej Szkoły Muzycznej Alice Spinelli. Kolejnymi występującymi byli Seniorzy z Klubu Seniora działającego przy filii bibliotecznej nr 2 z MBC-CK „Kuźniczanki” i dzieci z zespołu muzycznego przy parafii pod opieką Danuty Foryś.

W napiętym programie nie zabrakło również podziękowań złożonych przez ks. Proboszcza i Daniela Geminga. Wręczone medale z tytułem Przyjaciel Kościoła, to podziękowanie za wieloletnią pomoc i zaangażowanie w życie kościoła i całej wspólnoty parafialnej. Ten tytuł z rąk księdza proboszcza odebrali: Alina Tracz, Anna Mizerak, Stanisława Bąk, Danuta Foryś, Czesława Jałocha, Czesława Stasiak, Aleksandra Smreczyńska, Teodor Norman, Halina Kowalczyk, Jan Kowalczyk, Stanisław Rolnik, Waldemar Niepołomski, Helena Szostak, Józefa Kobiałko, Maria Kubiak, Anna i Paweł Sosialukowie, Beata Rolnik i Daniel Geming, a także służba liturgiczna ołtarza pod opieką Michała Forysia. Gorące podziękowania padły również w stronę osób, bez których pomocy nie odbyłaby się ta uroczystość. Dla burmistrza Waldemara Kujawy, zastępcy burmistrza Pawła Sosialuka, dla Elżbiety Gajewskiej, podziękowania złożył Daniel Geming. Organizatorzy składają również podziękowania wspaniałym gospodyniom z parafii za pyszne ciasta, osobom pracującym podczas przygotowań, Panią ze Stowarzyszenia Boguszowska Szóstka za ogrom pracy, Paniom przygotowującym smakołyki, a w szczególności Genowefie Michałek, Danucie Sułek i Joannie Pasce. Wielkie podziękowania również za pomoc w kwestiach transportu dla Daniela Lubińskiego i Mariusza Sinkiewicza.

Opuszczając parafię, zebranych pobłogosławił ks. Biskup Ignacy Dec, a do końca zabawiali zebranych gości Górale z Kapeli Góralskiej Janicki z Czarnego Boru w swoich oryginalnych strojach. Cała uroczystość była realizowana ze środków własnych Stowarzyszenia „Boguszowska Szóstka” oraz ze środków z budżetu Miasta Boguszowa-Gorc w ramach dotacji budżetowej na rok 2017 w obszarze: Kultury, Sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego na zadanie pt. „100-lecie kościoła pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Boguszowie – Gorcach”.

Czytaj również

Konkurs na piktogram

Langer kontra Szwajgier – czy sprawa trafi do Prokuratury?

Zabiegają o przyjazd prezydenta

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~lolek 1-07-2017 12:26
Ilu " uchodźców" ściągną biskupi do polski.6 tyś na dobry początek.
~Troll 1-07-2017 12:41
| ~lolek- nie narzeka, bo jak tak dalej pójdzie , to nasi będą uciekać z kraju i też będą uchodźcami, ale nie "syryjskimi".;)
~żul 1-07-2017 14:26
To moja parafia.Wielki szacun....
~polaki 1-07-2017 23:18
.. co za sredniowiecze...
~kuźniczanin 2-07-2017 12:15
Bardzo piękna uroczystość pokazujaca, wzajemny szacuneki, wspieranie sie mieszkańców naszej dzielnicy. A średniowiecze to otwarcie kapliczki w Gorcach przez Członka Potapowicza i peany księdza proboszcza nad jego świetnością i świętością jak mniemam!
57jurand 2-07-2017 13:00
Moja skromna uwaga. Rozprawiamy po pozostawionym przez Niemców ich mieniu.
~=+ 2-07-2017 15:07
w Gorcach Ciemnogród świeta prawda
~Eryk 7-07-2017 9:15
Szkoda, ze Polacy wypedzili ze Slaska Niemcow. Gdyby nie to ta ziemia nie popadla by w ruine. Wsrod Polakow nie ma gospodarza. Generalnie, sami zlodzieje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Efektywna kamera

Nowe propozycje dla przedsiębiorców

Sparingi Górnika

Odpracuj dług

Castle Party odwołane