MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

1% – zdecydujmy rozważnie i świadomie

Wiadomości: Kraj
Sobota, 19 marca 2016, 6:40
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych, a tym samym możliwość wyboru organizacji pożytku publicznego (opp), której można przekazać 1% podatku dochodowego osób fizycznych. Już od 2004 roku możemy skorzystać z tego mechanizmu, jednakże ciągle ponad połowa podatników rezygnuje z tej możliwości.

Sens przekazywania 1% to ważny przejaw demokracji bezpośredniej i dobrze jest do tego zachęcać. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Zebrane w ten sposób środki powinny służyć wzmocnieniu działań organizacji. Ważne jest, aby robić to świadomie. Nie kierujmy się jedynie medialną kampanią reklamową, czy też wsparciem osoby prywatnej, która ma w OPP swoje subkonto. Niekoniecznie wybierajmy organizację, której wybór sugeruje program do PIT-ów.

Warto znaleźć organizację, której cele i działania najbardziej nam odpowiadają. Rozejrzyjmy się, która organizacja działa w naszym województwie, gminie czy w naszej okolicy. Zapoznajmy się z działaniami organizacji, zajrzyjmy na jej stronę internetową i do sprawozdania (np. na co wydają 1%). Dzięki temu mamy szansę ocenić, co dana organizacja robi i jakie są efekty jej działań. Sama procedura przekazywania 1% nie jest skomplikowana - wystarczy w zeznaniu PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji uprawnionej do otrzymania 1 procenta. Pamiętajmy o kilku istotnych sprawach:

Sprawdźmy, czy możemy przekazać 1 % podatku organizacjom.

Wybierzmy organizację pożytku publicznego (opp), której chcemy przekazać 1 %. Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2015 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS w zakładce BAZA OPP/WYKAZ.

Wypełnijmy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym.

Złóżmy zeznanie podatkowe i zapłaćmy podatek.

W tym miejscu, apelujemy również do samych organizacji o przemyślane "kampanie jednoprocentowe". Dobra kampania 1% to taka, która pokazuje działalność organizacji, jest skuteczna, ale i jednocześnie etyczna.

Mądre wybory oraz dobrze zainwestowane pieniądze mają wielką moc. Każdy podatnik może zadecydować: wspieram organizację i cel, który popieram, czy też 1 % mojego podatku zostaje w budżecie państwa. Zainwestujmy swój 1% podatku rozważnie i dokonajmy mądrego wyboru.

Czytaj również

Pieniądze na sport

Toyota Półmaraton

Oddadzą cześć

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~solidarny 19-03-2016 21:12
1% dla Pana Prez.Walesy na walke z PiSiorkami !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ogrom atrakcji

Hołd bohaterom

Radni będą głosować w sprawie referendum

Zabójstwo na Podgórzu

Projekcja na placu